Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na naszą pracę – również jej system. Przeorganizowała styl pracy w wielu firmach. Aktualnie najpopularniejszy jest model hybrydowy, który łączy zalety pracy zdalnej i wykonywania obowiązków z biura.
Najważniejsze zalety pracy hybrydowej
Jedną z kluczowych zalet pracy w domu jest elastyczność. To bardzo ważny aspekt, gdyż pozwala on połączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi – opieką nad dziećmi czy zwierzakami. Praca w pełni zdalna w wielu przypadkach zaburza work-life balance. Home office wpływa nie najlepiej na kulturę organizacyjną firmy. Odizolowanie przekłada się na pogorszenie współpracy, pracownikom brakuje też przerw na kawę, które spędzali wspólnie. Brak przerw wiąże się też z poczuciem zmęczenia i niższą efektywnością.
Wiele osób nie potrafi wyznaczyć granicy, pojawiają się też problemy z opieką nad dzieckiem w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Jest to odczuwalne w małych mieszkaniach, w których dodatkowo przebywały dzieci na nauce zdalnej.
Wśród korzyści pracy zdalnej czy hybrydowej jest też wygoda oraz oszczędność czasu – nie trzeba dojeżdżać do biura czy stać w korku ani umawiać się na spotkania biznesowe w siedzibie firmy lub na mieście. Wideokonferencje sprawdziły się znakomicie. Skoro praca zdalna ma pewne wady, model hybrydowy okazał się najlepszym rozwiązaniem, bo posiada zalety pracy z biura i z domu. Wymaga jednak elastyczności też od strony zarządzania zespołami i projektami.
Praca hybrydowa odpowiada na potrzeby pracowników
Dominującym w firmach modelem pracy staje się system hybrydowy. To świadomie wybrana forma współpracy przez przedsiębiorstwa czy samych pracowników. Oczekiwania pracowników to jedno, zachowanie skuteczności operacyjnej biznesu to z kolei priorytet osób zarządzających firmą.
Hybryda stała się odpowiedzią na oczekiwania pracowników. Umożliwia korzystanie z zalet pracy zdalnej i stacjonarnej. Co drugi Polak preferuje pracę hybrydową za wolność i możliwość podjęcia decyzji.
Nauczyliśmy się też pracować z rodziną obok. Stała się ona powszechnym towarzyszem podczas obowiązków zawodowych – nikogo już nie dziwi śpiące na sofie dziecko czy pies na fotelu obok. System hybrydowy daje poczucie swobody oraz poczucie świadomego wyboru, panowania nad życiem zawodowym i rodzinnym. Daje też szansę na wypracowanie planu dnia zgodnie z potrzebami członków rodziny.
Systemy hybrydowe – rodzaje
Są dwa style pracy hybrydowej – ograniczony i nieograniczony. Ograniczony to ustalona przez firmę liczba dni w danym przedziale czasowym, w które można pracować z domu. Z kolei system nieograniczony pozwala o tym decydować pracownikowi – to brak ustaleń narzuconych odgórnie. Ograniczony styl odbiera jednak swobodę. Niewielu pracowników ma pełną swobodę w zarządzaniu pracą – z domu i z biura.
Zdaje się, że praca w systemie hybrydowym to na ten moment najbardziej optymalny, sprawdzający się i zadowalającego zarówno pracodawcę, jak i pracownika model wykonywania obowiązków służbowych. Praca w tym modelu prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej.
Kar, foto: mohamed_hassan / pixabay