nieruchomości

Które mieszkania najszybciej się sprzedają?

Najlepiej sprzedają się te mieszkania, na które Polacy otrzymają kredyt. Na wymarzone cztery kąty niewiele osób może sobie pozwolić. Mieszkania nie muszą spełniać większości naszych oczekiwań, ale muszą być tanie. Szczegóły poniżej.

Mieszkania w naszym zasięgu finansowym

W trudnych czasach wyjątkowo drogiego pieniądza decydujemy się na różne lokale mieszkaniowe. Dawniej szukaliśmy mieszkań, które będą spełniać nasze oczekiwania. Dzisiaj kupujemy jednak te, które są w naszym zasięgu finansowym. Klienci decydują się na te lokalne, na które po prostu mogą otrzymać kredyt w banku. Popularnością cieszą się zatem mieszkania tanie, mniejsze, gorzej ustawne, w bardziej peryferyjnych lokalizacjach.

Wysokie ceny mieszkań i drożejące kredyty

Drożejące kredyty i bardzo wysokie ceny mieszkań to codzienność na rynku nieruchomości. Sytuacja Polaków na rynku mieszkaniowym jest niezwykle skomplikowana. Możliwości kredytowe statystycznej rodziny z dzieckiem zmniejszyły się aż o 60 procent w 2021 roku – pod uwagę brano pod uwagę Warszawę. Od tego czasu, co trzeba dodać, stopy procentowe, a zatem i raty kredytów jeszcze poszły w górę. Aktualnie na rynku dominuje stabilizacja cen. Niestety – na wysokim poziomie.

Deweloperzy też odczuwają rynkową stagnację. Drogie mieszkania sprzedają się dużo gorzej niż jeszcze rok temu. Spadki sprzedaży nowych mieszkań to aż kilkadziesiąt procent. Nowe mieszkania stoją puste znacznie dłużej. Wiele osób sprzedaje też dopiero co kupione nieruchomości z powodu zbyt wysokich rat kredytów.

Jakie nieruchomości sprzedają się? Tanie i małe

Najlepiej sprzedają się mieszkania niewielkie, tanie i położone dalej od centrum. Popularne są głównie dwa małe pokoje – lokalne o pow. od 32 do 55 mkw. Nie jest to w zasadzie nowość, zwłaszcza w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław czy Trójmiasto.

Pozwalają one spokojnie żyć singlom, parze lub małej rodzinie z dzieckiem, są dobre na początek, ale też są dobrą inwestycją i sprawdzą się jako mieszkanie na wynajem. Powodem jest niska cena i niższe koszty utrzymania. Inwestorzy wolą kupować małe mieszkania 2-pokojowe i kawalerki, bo one świetnie sprawdzają się pod wynajem.

READ  Jak mieć lepsze efekty finansowe? 20 trików

W cenie są też tańsze lokalizacje – peryferia miast są tańszą alternatywą. Są to mieszkania na peryferiach dużych miast oraz miejscowości satelickie. Ceny mogą być aż o kilkadziesiąt procent niższe od średniej ceny w danym mieście – jak Poznań czy Warszawa.

Kar, f: mweyl / pixabay