Warszawa

Jak chcą mieszkać Polacy i czego oczekują od nieruchomości?

Preferencje mieszkaniowe Polaków i ich oczekiwania wobec nieruchomości są zróżnicowane i ewoluują wraz ze zmieniającymi się warunkami społeczno-ekonomicznymi. Mieszkańcy Polski poszukują domów i mieszkań, które nie tylko zapewniają komfort i funkcjonalność, ale także odpowiadają na nowe wyzwania i oczekiwania rynku. Poniżej przedstawiamy aktualne trendy.

Polacy poszukują nieruchomości, które oferują komfort, przestrzeń, dobrą lokalizację, są przyjazne środowisku i dostosowane do ich możliwości finansowych. Te oczekiwania kształtują rynek nieruchomości i dyktują nowe kierunki jego rozwoju – poniżej poznasz wybrane z nich.

Komfort mieszkania

Przede wszystkim Polacy coraz częściej poszukują nieruchomości zapewniających przestrzeń i wygodę. Wiele osób preferuje mieszkania o większej powierzchni, z dodatkowymi pokojami, które mogą służyć jako przestrzeń do pracy zdalnej lub realizowania hobby. Często też poszukujemy mieszkania z dodatkowym pokojem dla dziecka. Zainteresowanie budzi także większa ilość zieleni wokół domu, balkony, tarasy czy ogrody, które stają się nieodłącznym elementem wymarzonego domu.

Trend – coraz mniejsze mieszkania

Statystyczna wielkość mieszkania w 2020 roku to 75 mkw. Dane zawyżają duże domy jednorodzinne, dlatego dodajmy, że w miastach średnia jest niższa o 10 mkw.  Od wielu lat widać spadek średniej powierzchni nowych mieszkań w budynkach.

Niechlubny wynik mamy natomiast pod względem przeciętnej liczby pomieszczeń na osobę – u nas jest to 1,2 izby, co daje nam drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej. Aż 36,9 proc. Polaków zamieszkuje przeludnione nieruchomości. Warto tu wspomnieć, że unijna średnia wynosi 17,5 proc

Lokalizacja nieruchomości i tereny zieleni wokół domu

Drugim ważnym aspektem są kwestie związane z lokalizacją. Mieszkańcy miast cenią sobie bliskość infrastruktury miejskiej – sklepów, szkół, przedszkoli oraz dobry dostęp do komunikacji publicznej. Jednocześnie, rośnie zainteresowanie domami położonymi w spokojniejszych, bardziej zielonych okolicach, co jest odpowiedzią na potrzebę balansu między życiem zawodowym a prywatnym.

READ  Drzwi tarasowe – elegancja i funkcjonalność

Zadowolenie z powodu mieszkania w konkretnym mieście deklaruje ponad 57 proc. Polaków. Kluczowym argumentem jest sąsiedztwo lokali usługowych i sklepów – pożądany jest market i duży sklep osiedlowy. Ważne są także odległości od miejsca pracy i od najbliższej rodziny.

Polacy chętnie kupują mieszkania tam, gdzie mają dostęp do terenów zieleni. Ważne jest, aby znajdowały się wśród zieleni oraz w bezpiecznej okolicy. Warto szukać mieszkania w sąsiedztwie parków lub lasów, zapewniając sobie codzienną dawkę świeżego powietrza i relaksu na łonie natury. Dodatkowo, sprawdzone systemy zabezpieczeń i przyjazna społeczność lokalna to gwarancja komfortowego życia.

Trendy ekologiczne

Kolejnym trendem jest zwiększone zainteresowanie ekologią i zrównoważonym rozwojem. Polacy oczekują, że ich domy i mieszkania będą energooszczędne, wyposażone w nowoczesne systemy ogrzewania, wentylacji oraz zastosowania odnawialnych źródeł energii. Ważne są także aspekty związane z jakością użytych materiałów i technologii, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Kluczowe są dla nas koszty ogrzewania (także ze względów finansowych) i dobra jakość powietrza.

Często wymieniana jest komunikacja miejska oraz dostęp do atrakcji kulturalnych. Inne ważne aspekty wymieniane przez ankietowanych to dobra komunikacja zbiorowa i szeroki wybór form rozrywki i kilka opcji relaksu (m.in. klub fitness, basen, kręgle, restauracje itd.). Wśród innych elementów lokalnej infrastruktury wskazywane są też apteki, przychodnie lekarskie czy paczkomaty.

Ceny nieruchomości

Nie można też pominąć aspektu finansowego. Ceny nieruchomości i dostępność kredytów hipotecznych mają znaczący wpływ na decyzje zakupowe Polaków. W związku z tym wiele osób poszukuje optymalnych rozwiązań cenowych, które łączą jakość i funkcjonalność z możliwościami budżetowymi.

Wszystko ma zalety, ale i wady. Podstawowym minusem są wysokie koszty życia – głównie w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. W dużym mieście brakuje miejsc parkingowych i jest drogo, a mieszkańcy małych miast odczuwają brak wielu form rozrywki i relaksu czy ubogą ofertę kulturalną.

READ  Co zrobić z psem lub kotem podczas wakacji?

fot. ML5909 / Pixabay