pies z okularami leżący na kanapie w hotelu dla zwierząt

Co zrobić z psem lub kotem podczas wakacji?

Ferie, wakacje czy podróż służbowa rodzą dylemat, jak zapewnić opiekę na ten czas zwierzakowi. Są tacy, którzy psiaka zabierają nad morze, jezioro albo w góry, ale są też tacy, którzy wolą podróżować sami, a dla pupila znaleźć opiekę. Co z psiakiem zatem? Podrzucić go do rodziny, przyjaciół, a może znaleźć profesjonalny hotel dla zwierząt?

Czasami podróż, na przykład za granicę w upalne dni, może być bardzo męcząca. Z takiego wyjazdu zwierzak na pewno nie będzie miał frajdy. Na szczęście jest kilka opcji do wyboru dotyczących opieki nad psem lub kotem podczas wakacji. Oto kilka sugestii.

Rodzina lub przyjaciele

Poproś bliskich, czy mogą zająć się twoim zwierzakiem podczas twojej nieobecności. Jeśli masz zaufanie do nich i wiedzą, jak opiekować się zwierzęciem, to może być idealne rozwiązanie. Na pewno trzeba zostawić zwierzaka pod opieką kogoś zaufanego, np. rodziców. Dobrze, jeśli pupil zna osoby, z którymi zostanie, a także lubi je z wzajemnością – to podstawa. 

Trzeba też przeszkolić mamę, brata czy przyjaciela, jak należy zajmować się psem – powiedzieć, co może, czego nie może, a najlepiej zrobić checklistę. Możesz także poprosić kogoś bliskiego, by wprowadził się do Ciebie na kilka dni. Dla psiaka będzie lepiej, bo zostanie w swoim domu – ze swoim i Twoich zapachem, własnym legowiskiem i zabawkami. Będzie tęsknił, ale będzie mu znacznie łatwiej znieść ten czas. 

Opiekun zwierząt

Możesz zatrudnić opiekuna zwierząt, tzw. pet sittera, który odwiedzi twój dom kilka razy dziennie, aby karmić, wyprowadzić na spacer i zająć się zwierzakiem. Opiekun zwierząt może być również odpowiedzialny za czyszczenie kuwety lub wybiegu dla psa. Dobra opieka na pewno też znacznie zmniejszy stres zwierzaka związany z tęsknotą.

READ  Drzwi tarasowe – elegancja i funkcjonalność

Opiekun na noc

Taka osoba może też zostać z pupilem na noc albo zaopiekować się nim u siebie – do wyboru są zwykle różne opcje. Można skorzystać też z aplikacji, które oferują usługi opiekuna zwierzaków. Warto zatrudnić opiekuna, który zamieszka w twoim domu podczas twojej nieobecności, jeśli zwierzę wcześniej nie zostawało samo. Opiekun będzie mógł zapewnić stałą opiekę i towarzystwo twojemu zwierzakowi.

Hotel dla zwierząt

Takie hotele oferują zakwaterowanie dla zwierząt, zapewniając im całodobową opiekę, karmienie, spacery i interakcje z innymi zwierzętami. Hotel jest idealnym miejscem dla Twojego pupila podczas Twojej nieobecności. W tym miejscu znajdziesz informacje o hotelu dla zwierząt znajdującym się 4 km od centrum Warszawy.

Przed wyborem pensjonatu upewnij się, że zapoznałeś się z opiniami i sprawdziłeś, czy spełnia on odpowiednie standardy opieki. Dobrze przetestować wcześniej takie miejsce, pojechać, by poznać właściciela, sprawdzić warunki i reakcję psiaka – można go na próbę zostawić tu na kilka godzin. 

Hotel przyjazny zwierzętom

Są też różne miejsca, w które możesz wybrać się razem z pupilem. Wiele hoteli, pensjonatów czy apartamentów zgadza się na przyjazd z psem albo kotem. Unikniesz w ten sposób rozłąki, a są zwierzęta, które mają lęk separacyjny. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z podróży w pojedynkę, bez pupila. Rozłąka oznacza dla nich utratę poczucia bezpieczeństwa, może nawet prowadzić do depresji. 

Niezależnie od wybranej opcji, ważne jest, aby zapewnić odpowiednie instrukcje dotyczące diety, leków, spacerów i innych szczegółów związanych z opieką nad zwierzakiem. Upewnij się, że opiekun jest świadomy specjalnych potrzeb lub preferencji twojego zwierzaka i dostarcz mu wszelkich niezbędnych informacji kontaktowych w razie jakichkolwiek pytań lub nagłych sytuacji. 

Foto: Unsplash