Masz długi? Sprawdź, jak wyjść z pętli zadłużenia

W życiu najważniejsze są bezpieczeństwo i spokój – jeśli kiedykolwiek miałeś długi, wiesz o tym doskonale. Poniżej dowiesz się, co robić, aby wyjść z pętli zadłużenia. Wbrew pozorom najważniejsza jest motywacja.

Zwykle niewiele potrzeba, aby stracić płynność finansową i orientację w finansach – łatwość używania kart kredytowych i płatności telefonem szybko prowadzi do debetu na koncie. Codziennie nęka Cię świadomość, że masz długi? Pora coś z tym zrobić – najlepiej je spłacić. Kredyt jest częstym winowajcą utraty przez nas płynności finansowej. Komornik, utrata domu i zdrowia to najczarniejszy scenariusz. Nie pozwól, aby się spełnił – zacznij działać. Co zatem robić?

Bardzo popularne są kredyty konsumenckie jak pożyczki okazjonalne I chwilówki. Zwykle to one zagrażają naszemu bezpieczeństwu finansowemu. Gdy skontaktuje się z Tobą firma windykacyjna – telefonicznie, poprzez list lub e-mail – dowiesz się, jaka jest wysokość Twojego zadłużenia, a także termin spłaty. Pamiętaj, aby nie spłacać poprzednich długów nowymi, bo wpadniesz w tzw. pętlę zadłużenia.

Często unikamy kontaktu z firmą windykacyjną, ale tak jedynie pogarszamy swoją sytuację. Odsetki idą w górę. Jedyne wyjście to kontakt z windykatorem – ustalcie plan spłaty na podstawie Twoich wydatków. Na pewno z części z nich możesz zrezygnować.

Gdy przeanalizujesz wydatki, zobaczysz, że możesz je zredukować – np. nie jadać tak często na mieście. Nikt nie mówił, że będziesz nadal żyć na tym samym poziomie, ale uwolnienie się od długu jest bezcenne.

READ  Kredyt, a pożyczka – czy oznaczają to samo?