forsa

Kto najczęściej i na co bierze pożyczkę?

Polski pożyczkobiorca jest najczęściej czterdziestolatkiem z wykształceniem średnim mieszkającym w małym mieście. Co jeszcze o nim wiemy?
Na co bierzemy pożyczkę?

Najczęściej bierzemy mały kredyt na artykuły codziennego użytku. Motywacją do wzięcia chwilówki jest również remont mieszkania, opłacenie rachunków, spłata innej pożyczki, kupno sprzętu RTV lub Agd, wycieczka lub wakacje, leczenie czy naprawa samochodu.

Kim jest pożyczkobiorca?

Przeciętna osoba korzystająca z chwilówek ma około czterdzieści lat, a jedna trzecie klientów nie przekroczyła trzydziestego roku życia. Mimo że połowa klientów ma średnie wykształcenie to co piąta osoba ma wykształcenie wyższe. Większość pożyczkobiorców mieszka w mieście do 50 tys. mieszkańców. Większość fanów pożyczek pracuje.

Jak pożyczają kobiety a jak mężczyźni?

Dane statystyczne pokazują, że kobiety bardziej sumiennie spłacają swoje zobowiązania. Nie potwierdzają się więc stereotypy o tym, że płeć żeńska wydaje pieniądze bardziej impulsywnie. Statystyczna dłużniczka ma 35 – 44 lata i mieszka w województwie śląskim lub mazowieckim. Poza tym o ile mężczyźni biorą więcej kredytów w bankach, kobiecy chętniej korzystają z firm pożyczkowych. Mężczyźni częściej wydają pieniądze na swoje hobby i zachcianki, a kobiety częściej wydają pożyczkowe pieniądze na opłacenie rachunków.

Anna Kowalska, f: martaposemuckel  – Pixabay

READ  Edukacja finansowa, czyli jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?