kieszenie

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Ubiegasz się o kredyt hipoteczny? Jeśli tak, to Twoja zdolność kredytowa jest bardzo ważna. Jak ją zwiększyć? Jak szybciej dostać kredyt?
Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do spłaty kredytu, czyli kapitału wraz z odsetkami w u ustalonych terminach płatności. Jeśli nie masz zdolności kredytowej, nie dostaniesz kredytu. Są jednak takie wyjątkowe sytuacje, kiedy bank udziela pożyczki osobie bez takiej zdolności, ale tylko wówczas, kiedy osoba ta przedłoży bankowi realny program uzdrowienia swojej sytuacji finansowej.

Co wpływa na Twoją zdolność kredytową?

Twoja zdolność do spłaty kredytu zależy od następujących czynników:
1. okresu kredytowania
2. rodzaju i wysokości kredytu
3. wysokości dochodów
4. obciążeń i zobowiązań kredytowych
5. rodzaju rat – równych albo malejących
6. dotychczasowej historii kredytowej
7. liczby osób w gospodarstwie domowym
8. wysokości wkładu własnego
9. innych zabezpieczeń

Jak zwiększyć swoją zdolność pożyczkową?

Pierwszym krokiem do lepszego wizerunku finansowego w oczach banku jest zmiana zatrudnienia. Banki cenią umowy na czas nieokreślony, więc postaraj się taką umowę zdobyć. Dobrym kierunkiem jest również pozbycie się części kart kredytowych jako dodatkowych zobowiązań. Dobrze jest też spłacić swoje kredyty a także wziąć kilka pożyczek czy kupić kilka rzeczy na raty i szybciej je spłacić. Banki cenią osoby, które sprawnie spłacają swoje zobowiązania.

Swoją zdolność kredytową zwiększysz również biorąc dłuższy okres kredytowania i wnosząc większy wkład własny, a tym samym obniżając marżę zobowiązania. Na lepszą zdolność kredytową wpływa także posiadanie współkredytobiorców, ponieważ bank bierze wówczas pod uwagę także dochody rodziców czy teściów.

Anna Kowalska, f:  1820796 – Pixabay

READ  Charakterystyka form rozliczeń dewizowych