ratusz we wrocławiu

Ratusz we Wrocławiu – symbol dolnośląskiej stolicy

Ratusz we Wrocławiu to wizytówka miasta i częsty punkt spotkań. Jest to zabytek w stylu gotyckim, jeden z najsłynniejszych w stolicy Dolnego Śląska. Budowla ta przetrwała od XIII wieku.

Historia ratusza we Wrocławiu i jego rozbudowy 

Stary Ratusz znajduje się w centrum wrocławskiego Rynku. Można tu dojść czy dojechać od strony placu Dominikańskiego, ulicy Grodzkiej, placu Jana Pawła II albo ulicy Kazimierza Wielkiego.

Ratusz we Wrocławiu, mimo kilkusetletniej historii, jest nadal świetnie zachowany. Został zbudowany z piaskowca oraz cegły. Przez lata pełnił funkcję siedziby władz miejskich i sądownictwa. Dzisiaj nie jest już siedzibą władz miasta. W I połowie XIX wieku radni przenieśli się do Nowego Ratusza, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Ratusza, który dziś jest cennym zabytkiem wrocławskiej architektury.

Co ciekawe, nie jest to najstarszy budynek na rynku we Wrocławiu. Jako pierwszy został wybudowany Dom Kupców. Prawdopodobnie, jak podają źródła historyczne, najstarsza część ratusza to tzw. consistorium – datuje się je na 1299 rok. Do niej z kolei przylegają wieże – widoczne od zachodniej strony. Część północno-wschodnią, czyli praetorium, stworzono później – została ona dobudowana w XIV wieku. Aktualnie wrocławski ratusz posiada dwie kondygnacje. Wewnątrz niego są dwa dziedzińce. 

Ratusz był wiele razy przebudowywany. W czasach średniowiecznych były to prace zakrojone na szeroką skalę – ogólnie budynek ten był budowany aż przez 250 lat. Z czasem stworzono w nim między innymi Salę Wielką, Salę Książęcą, Kancelarię Wójtowską, Izbę Rady i Ławy, kaplicę z ołtarzem i trakt południowy oraz podpiwniczenie. Za najbardziej reprezentacyjne wnętrze na Śląsku uznaje się nadal właśnie Salę Wielką. 

Najwyższym punktem ratusza jest wieża zegarowa z renesansowym hełmem. Godzinę wybija w niej dzwon zegarowy, który jest najstarszym takim dzwonem w Polsce – pochodzący jeszcze z 1368 roku i jest zabytkiem. Taras nie jest udostępniony publicznie. Z góry codziennie hejnalista odgrywa Hejnał wrocławski.

READ  Przetarg na dostawę usług telefonii stacjonarnej

W piwnicach znajduje się Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie.

Ratusz we Wrocławiu – zwiedzanie

Ratusz we Wrocławiu czynny jest dla turystów od środy do niedzieli. Znajduje się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, będące filią Muzeum Miejskiego Wrocławia. Są tu wystawy stałe, (jak m.in. Arcydzieła Wrocławskiego Złotnictwa, Dzieje Starego Ratusza we Wrocławiu) oraz czasowe. W ramach tych drugich można było podziwiać dzieła m.in. Salvadora Dalego czy Joana Miró. W muzeum są prezentowane dzieła wrocławskich artystów i rzemieślników.

Godziny otwarcia ratusza we Wrocławiu 

środa-sobota: 10.00-17.00

niedziela: 10.00-18.00

Na wystawy stałe wstęp jest wolny.

f: radioconcept / pixabay