uścisk

Fuzje i przejęcia – korzystne także dla małych i średnich firm

Zarówno właściciele, jak i kadra zarządzająca małych i średnich firm żyją w przekonaniu, że fuzje i przejęcia to korzystne rozwiązanie jedynie dla dużych firm. Okazuje się, że tzw. mid-cap’y mają nawet większe możliwości rozwoju poprzez fuzje czy przejęcia.

Przedsiębiorcy reprezentujące małe i średnie przedsiębiorstwa zwykle boją się podjąć decyzję o fuzji albo przejęciu. Mając dylemat, co zrobić i jak rozwinąć firmę, rozważają m.in. fuzję albo przejęcie. Warto wziąć taką opcję pod uwagę, opracowując strategię dla swojej firmy.

Skąd obawy właścicieli małych i średnich firm?

Czego obawiają się przedsiębiorcy prowadzący małe i duże firmy w związku transakcjami M&A? Głównie kosztów i komplikacji. Sądzą, że fuzje i przejęcia to opcja jedynie dla dużych przedsiębiorstw oraz korporacji międzynarodowych.

Okazuje się jednak, paradoksalnie, że MŚP mogą uzyskać maksimum korzyści właśnie z działań na rynku fuzji i przejęć. Jeśli operacja ta zostanie odpowiednio zaplanowana i wdrożona, można szybciej uzyskać przewagę w stosunku do konkurencji. MŚ mogą wtedy osiągnąć lepsze rezultaty nawet niż duże firmy.

Szukanie oszczędności
Transakcje, które mają pomóc uzyskać wartość dodatkową, podnieść sprzedaż czy poprawić udziały rynkowe, mają większy potencjał niż szukanie oszczędności. MŚP powinny przede wszystkim szukać transakcji, dzięki którym mogą osiągnąć więcej. Trzeba szukać możliwości wzrostu o co najmniej 50 proc.

W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy doradcy transakcyjnego podczas rozważania fuzji i przejęć w MŚP.

Tomek B., foto: TeroVesalainen / Pixabay

READ  Jak długo powinien wytrzymać toner lub tusz do drukarki?