Jak sfinansować termomodernizację domu? Termomodernizacja domu może być kosztownym przedsięwzięciem, ale istnieją różne sposoby na sfinansowanie takiego projektu. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości.
Termomodernizacja domu może być kompleksowa, czasami jednak wystarczy go ocieplić lub wymienić kocioł. Wszystkie te prace generują jednak dość wysokie koszty, mimo że będą dobrą inwestycją i zapewnią oszczędność oraz redukcję emisji szkodliwych substancji. Podpowiadamy, skąd wziąć na to pieniądze.
Termomodernizacja to szereg inwestycji, których efektem ma być minimalizacja strat ciepła budynku. Do takich zadań zaliczamy między innymi wymianę drzwi i okien, ocieplenie przegród zewnętrznych budynku, inwestycję w ekologiczne źródła ciepła (m.in. panele fotowoltaiczne). Efektem jest czystsze powietrze, wyższy komfort cieplny w budynku i zredukowane koszty ogrzewania.
Inwestycja własna
W przypadku braku możliwości uzyskania dofinansowania, można zdecydować się na inwestycję własną. W dłuższej perspektywie taka inwestycja może się zwrócić, poprzez zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Nie każdy jednak ma oszczędności na tak poważną inwestycję.
Program „Czyste Powietrze”
Programów wsparcia do inwestycji wpływających na efektywność energetyczną domów jednorodzinnych jest wiele. Jednym z najpopularniejszych jest „Czyste Powietrze”. Możliwości jest kilka, a wysokość dopłat nie jest mała – warto się nimi zainteresować.
Jest to rządowy program, który oferuje dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych. Najkorzystniejsza jest, jak wiadomo, dotacja bezzwrotna. Wysokość i forma dopłaty na termomodernizację budynku w tym programie zależą od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym właściciela domu.
Program jest finansowany z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, a jego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z domów i budynków. Aby skorzystać z programu, należy spełnić określone warunki i złożyć wniosek.
Od 2023 roku obowiązuje nowa, bardziej opłacalna wersja tego programu. Wysokość dopłaty zależy od zakresu inwestycji. Kwota maksymalna dofinansowania na kompleksową termomodernizację wynosi 135 tys. złotych. Zwiększono dofinansowanie oraz poziom dotacji – obecnie wynosi on od 40% do 100%. Dodatkowe dofinansowanie – 1200 zł – można pozyskać na wykonanie audytu energetycznego.
Kredyt hipoteczny lub gotówkowy
Można też wziąć kredyt hipoteczny na termomodernizację domu. Takie rozwiązanie pozwoli na uzyskanie większej kwoty niż w przypadku innych form kredytowania, ale wymaga zabezpieczenia hipotecznego.
Banki nie oferują specjalnych kredytów przeznaczonych na termomodernizację domu. Rozwiązaniem jest zatem zwykły kredyt gotówkowy (na dowolny cel) albo kredyt hipoteczny. Zwykle rozsądniej jest sfinansować takie prace kredytem hipotecznym, bo jest niżej oprocentowany.
Pożyczka z banku
Banki oferują różne pożyczki na termomodernizację domów. Zazwyczaj są to pożyczki bez zabezpieczenia hipotecznego, ale oprocentowanie może być nieco wyższe niż w przypadku kredytów hipotecznych. Jedną z opcji jest też pożyczka hipoteczna jest udzielana na dowolny cel – odróżnia ją to od kredytu hipotecznego. Jej zabezpieczeniem jest hipoteka. Jednak trzeba pamiętać, że pożyczka hipoteczna jest trochę wyżej oprocentowana niż kredyt.
Dotacje z samorządów
Niektóre samorządy oferują dotacje na termomodernizację domów. Warto sprawdzić, czy w Twojej gminie istnieje taka możliwość. Możliwe jest często ocieplenie z ulgą termomodernizacyjną. W takim przypadku można odliczyć koszty poniesione z tytułu wynajęcia firmy, która przeprowadziła docieplenie przegród. W ramach można też odliczyć koszt zakupu i wykonania stolarki okienno-drzwiowej.
Fundusze unijne
W ramach różnych programów UE można otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domów. Należy jednak spełnić określone wymagania i złożyć wniosek o dofinansowanie.
fot. geralt / Pixabay