Polska zainwestuje w nowy system obrony powietrznej

Antoni Macierewicz będzie kontaktować się z Departamentem Obrony USA w sprawie kupna specjalistycznego systemu Patriot. Ma on poprawić ochronę Polski.

 Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej planuje podpisać kontrakt z przedstawicielami USA. Porozumienie dotyczyć będzie zakupu systemu obrony powietrznej o nazwie Patriot. Inwestycja została zaplanowana już dwa lata temu, gdy w Polsce władzę sprawował rząd PO-PSL. Od tego czasu rządy Polski i USA nieustannie kontaktowały się w sprawie zakupu baterii Patriot.

Do poważnych negocjacji doszło już we wrześniu 2016 r. To wtedy szef polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej wyszedł do rządu USA z propozycją zakupu ośmiu zestawów baterii. Dwie z nich miały być przygotowane w standardowej, dostępnej wtedy konfiguracji. Plany zmieniły się jednak wraz z nadejściem marca 2017 r., kiedy to Polska zmodyfikowała swoją propozycję. MON zainteresowało się zestawami, które w przyszłości mają być wykorzystywane przez armie USA, więc to ich dotyczyło nowe zapytanie ofertowe. Specjalnie skonfigurowane zestawy miałyby zapewniać jeszcze lepszą ochronę przeciwlotniczą oraz przeciwrakietową, stając się dla Polski doskonałą tarczą. Minister Obrony Narodowej podaje, że Polska zapłaciłaby za nie niecałe 30 mld złotych.

Negocjacje wciąż trwają, bo w rzeczywistości Polska prosi USA o coś, co jak na razie w ogóle nie zostało stworzone. Nie wiadomo, czy planowana inwestycja dojdzie do skutku, choć Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że specjalistyczne zestawy zostaną prędzej czy później kupione.

READ  Szykuje się kolejny wrost pensji minimalnej