upominki

Polacy oszczędzają na święta. Co trzeci wyda mniej niż rok temu            

Co trzeci Polak planuje w tym roku wydać mniej zarówno na żywność, jak i na prezenty pod choinkę niż rok temu – oto wyniki badania firmy Research Partner.

Polacy w większości planują oszczędzać

Ostrożni konsumenci to w tym roku grupa najliczniejsza wśród badanych. Jedynie kilka procent respondentów zdecyduje się mimo wszystko na większe wydatki. Niemal 40 proc. Polaków biorących udział w ww. badaniu zdradziło, że planuje zmniejszyć wydatki świąteczne na żywność w porównaniu do roku poprzedniego.

Polacy zaciskają pasa na święta

Na święta Bożego Narodzenia statystyczny Polak w tym roku wyda około 1259 zł. To ponad 30 proc. więcej niż rok temu – dane z Barometru Providenta. Jednak z powodu wysokiej inflacji kupimy i tak mniej. Niemal połowa Polaków kupi to, czego potrzebuje, ale będzie zmuszona ograniczyć się do najtańszych produktów. Oszczędzamy też na ozdobach – m.in. na bombkach, drzewkach, lampkach na ogród i innych stroikach.

Sytuacja jest trudna także dla handlowców oraz sieci handlowych. Gołym okiem można zobaczyć zdecydowanie osłabienie koniunktury, a sytuacja będzie się pogłębiać. Wzrost cen jeszcze się nie skończył.

Zdecydowanie tańsze prezenty

Planujących droższe prezenty jest zdecydowanie najmniej. Na takie upominki pozwoli sobie tylko 6 proc. respondentów, a na większe zakupy spożywcze – zaledwie 3 proc. ankietowanych. Aż 45 proc. planuje kupić tańsze prezenty – książki, słodycze czy płyty muzyczne w zamian akcesoriów i gadżetów elektronicznych, biżuterii, perfum czy gier komputerowych. Upominków dla jednej osoby będzie też mniej albo po prostu jeden.

Oszczędności planujemy także na prezentach – nawet dla najmłodszych, na których zwykle staramy się nie oszczędzać. W tym przypadku aż 36 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zakupy upominków będą w tym roku mniejsze i skromniejsze. Na drugiej pozycji były osoby, które mają zamiar budżet świąteczny zachować na zbliżonym poziomie co rok temu.

READ  Na co najczęściej oszczędzamy?

A co z podróżami na Boże Narodzenie?

Dużą grupę osób stanowią też ci, którzy zwykle na święta Bożonarodzeniowe planują wyjechać – na przykład na urlop w ciepłe kraje. Wiele osób wyjeżdża też do rodziny albo do hotelu i restauracji, gdzie organizowane są święta dla większych grup. Jednak 35 proc. badanych deklaruje, że będzie oszczędzać na podróżach świątecznych.

fot. ua_Bob_Dmyt_ua / Pixabay