Kupujesz na raty? Poznaj plusy i minusy

Planujesz zakup nowego telewizora albo komputera? A może wybierasz się na upragnione wakacje? Jeśli nie masz gotówki, możesz to sfinansować z pożyczonych środków z banku. Możesz wziąć kredyt w banku albo zdecydować się na raty, czyli podpisać umowę z bankiem za pośrednictwem wybranego sklepu. Raty jednak mają szereg plusów i minusów. Warto je poznać i rozważyć, czy to dla nas optymalne rozwiązanie.

Zakup na raty to wygodna forma, bo można rozłożyć wydatki w czasie. Koszt zakupu rozkładamy na kilka równych lub malejących rat. Możesz na przykład pożyczyć 1000 złotych na 10 miesięcy i spłacać 100 zł co miesiąc. Ale trzeba jeszcze doliczyć odsetki i ewentualne koszty dodatkowe. Dzięki temu nie trzeba wydawać naszych oszczędności, tzw. poduszki finansowej.

Jeśli regularnie spłacasz raty, budujesz swoją wiarygodność dla banku, a zarazem zdolność kredytową. Może to być ważne, jeśli zamierzasz ubiegać się o kredyt np. na zakup mieszkania. Bank chętniej udziela kredytów osobom, których historię kredytową już zna.

Raty mają jednak i wady – obciążają domowy budżet, wiążą się z kosztami dodatkowymi, które nie zawsze dostrzegamy przy podpisywaniu umowy, a także z obciążeniem psychicznym, że mamy do spłaty dług.

Jeśli zdecydujesz się na raty, uważnie przeczytaj umowę – zabierz ją do domu, nie podpisuj niczego w pośpiechu. Przelicz wszystko na spokojnie, ew. skonsultuj się z kimś, a następnie zdecyduj, czy podpiszesz umowę.

READ  Kto najczęściej i na co bierze pożyczkę?