Kryzys finansowy w firmie – 3 symptomy, jak go rozpoznać

Kryzysy finansowe w firmach – małych, średnich czy dużych korporacjach – to niemal norma. Zawsze się zdarzają, ale nie zawsze udaje się je przewidzieć. Warto wiedzieć, jakie są symptomy, aby zapobiec najgorszemu.

Wyjątkowo podatne na czynniki typu spadek obrotów czy niewywiązanie się z umowy partnerów są co prawda małe przedsiębiorstwa, ale kryzys finansowy może przytrafić się każdemu. Przede wszystkim wrogiem przedsiębiorców jest zbyt duża pewność siebie, która usypia czujność. W biznesie zaś jest to prosta droga do porażki!

Przedsiębiorca musi być wyczulony na symptomy świadczące o tym, że kryzys finansowy może nadchodzić. Wtedy można jeszcze zareagować i zapobiec najgorszemu. Trzeba jednak w porę je dostrzec i ich nie zbagatelizować.

Duży spadek obrotów. Zmniejszenie przychodów może spowodować spadek zysków i pogorszenie sytuacji firmy na rynku. Jeśli koszty działalności też rosną, utrata płynności finansowej jest już naprawdę blisko.

Duże zadłużenie. Gdy mamy kłopoty finansowe, zwykle szukamy pomocy w bankach lub firmach pożyczkowych. Możemy w ten sposób przejść przez kryzys, ale z drugiej strony – to duże zobowiązanie, które będzie trzeba spłacić. Jeśli często musisz korzystać z pożyczek, jest to już ważny sygnał!

Ograniczamy rozwój firmy. Na początku na kryzys finansowy przeznaczamy środki, które gromadziliśmy z myślą o inwestycjach. Może nam to pomóc przetrwać, ale ogranicza rozwój firmy, a to jeden z symptomów, że źle się dzieje – w głowie przedsiębiorcy powinno zapalić się światło ostrzegawcze.

READ  Fuzje i przejęcia - korzystne także dla małych i średnich firm