2018: e-składka i inne ułatwienia dla przedsiębiorców

W 2018 roku wprowadzono różne ułatwienia dla przedsiębiorców oraz planujących założenie własnej działalności – rok 2019 również przyniesie wiele zmian, które mają ułatwić prowadzenie firmy. Jednym z nich jest tzw. e-składka.

Trzeba przyznać, że e-składka to wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców sprawia, że od stycznia mogą oni wpłacać składki na jeden indywidualny rachunek, zamiast robić pięć przelewów na różne fundusze. Dzięki temu będzie mniej dokumentów do przekazania i mniej błędów przy rozliczeniu – przez 10 miesięcy przedsiębiorcy popełnili tylko 284 błędy, a w poprzednim roku aż ponad 223 tys. błędów!

Ważną zmianą będzie także – od 1 stycznia 2019 roku – nowelizacja ustawy o związkach zawodowych przygotowana przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Oznacza to, że związki zawodowe będą mogli zakładać wszyscy pracownicy, nie tylko zatrudnieni na etat.

Z kolei od 1 grudnia 2018 roku lekarze wystawiają zwolnienia lekarskie jedynie w formie elektronicznej, co jest dużym udogodnieniem dla lekarzy, ale też dla pracodawców i pracowników. Informacja trafia szybko do firmy, a to pozwala też zmniejszyć liczbę korekt dokumentów rozliczeniowych.

W 2018 roku wprowadzono też zezwolenia dla cudzoziemców na pracę sezonową. Głównie dotyczy to takich branż jak ogrodnictwo, rolnictwo, branża turystyczna, hotelarska i gastronomiczna. Rośnie zatem liczba cudzoziemców pracujących w Polsce legalnie.

Karol, fot.

READ  Oryginalne tonery do drukarek