Zasady mądrego inwestowania

Chcesz zainwestować i założyć firmę albo wejść w spółkę, ale obawiasz się, czy masz wystarczająco dużo środków? To poważna decyzja – podpowiadamy, jakie zasady i cechy osobowości będą pomocne.


Chcesz założyć własną firmę, zainwestować pieniądze, wejść w wybraną spółkę, ale masz szereg wątpliwości. Nie wiesz, czy wystarczy ci gotówki, determinacji, odwagi lub energii na takie przedsięwzięcie? Oto najważniejsze cechy osobowości finansowego gracza – sprawdź, czy nim jesteś. Jeśli nie, część cech możesz w sobie jeszcze wykształcić!

Zwiększ swoje możliwości finansowe
Inwestując, musisz wylicz koszty, które możesz przeznaczyć na tzw. wkład własny w wybrany biznes. Często możliwe jest uzyskanie dotacji na rozwój własnej działalności lub wsparcia np. z Urzędu Pracy lub funduszy europejskich. Najpierw jednak przelicz, jakiej sumy potrzebujesz na założenie własnej działalności. Podziel je także na koszty początkowe i koszty stałe.

Konkurencja nie śpi
Masz oryginalny pomysł, a zatem nie boisz się konkurencji? To błąd. Sprawdź rynek, rozważ, kto zajmuje się podobną dziedziną, w jaki sposób to robi, jak szybko się rozwija. Chcesz otworzyć bar albo sklep? Jeśli wokół jest już ich dużo, lepiej postaw na coś innego. Uzasadnione może to być jedynie wtedy, gdy sklep ma słaby asortyment i wiesz, że masz szansę wzbudzić większe zainteresowanie. W razie czego przygotuj pomysły na walkę z konkurencja – ale graj fair. Dobra strategia marketingowa, odpowiednia optymalizacja strony, reklama Google ADS będą pomocne.

Skuteczne kampanie Google ADS prowadzi firma Interprima.

Dobry biznesplan
Strategia to podstawa – aby odnieść sukces, wymyśl coś, czego jeszcze nie ma. Firma, której na lokalnym rynku brakuje, ma większe szanse na odniesienie sukcesu i zdobycie klientów. Masz pomysł innowacyjny i oryginalny? Świetnie, teraz czas na dobry biznesplan.

READ  Zrównoważona logistyka – ekologiczne trendy i wyzwania

Pasja i doświadczenie
Aby się czymś zajmować, musisz to lubić, ale musisz też się na tym znać. Najlepiej, jeśli jesteś ekspertem w danej dziedzinie, masz sporą wiedzę i duże doświadczenie. Inwestowanie w coś, na czymś się nie znasz, to duże ryzyko i większa szansa na niepowodzenie. Nie zakładaj biznesów, które są ci obce – jak prowadzenie restauracji itp. Prawdopodobnie więcej zyskasz na swoich zdolnościach i umiejętnościach – postaraj się to właśnie je przekuć w pieniądz. Poza tym satysfakcja z połączenia pasji i pracy będzie jeszcze większa!

Na spokojnie
W biznesie najgorszymi doradcami są emocje. Tu na bok odłóż sentymenty. Patrz realnie na swoje szanse, oceniaj je obiektywnie, nie stracić pieniędzy i zapału. Licz, sprawdzaj, rób podsumowania, po prostu myśl jak rasowy biznesmen.

Karo, foto:rawpixel/pixabay