Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie

Największe muzeum motoryzacji w Europie Środkowo-Wschodniej otwarte w Oławie

W Oławie, małym mieście na Dolnym Śląsku, otwarto niezwykłe miejsce, które przyciągnie miłośników motoryzacji z całego świata. Muzeum motoryzacji w Oławie jest największym tego typu obiektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Na powierzchni 7000 metrów kwadratowych znajduje się prawie 300 zabytkowych samochodów, 150 motocykli oraz 100 rowerów. Dodatkowo, zwiedzający mogą podziwiać setki eksponatów związanych z czasami PRL-u, co czyni to miejsce jeszcze bardziej fascynującym.

Kolekcja muzeum obejmuje zarówno klasyki polskiej motoryzacji, jak i unikatowe egzemplarze z zagranicy. Znajdziemy tutaj wiele wyjątkowych pojazdów, które są częścią historii motoryzacji. Muzeum może pochwalić się wieloma rzadkimi pojazdami, w tym najstarszym samochodem w kolekcji – Daimlerem z 1895 roku. Wśród eksponatów znajduje się także ostatni wyprodukowany Fiat 126, którego produkcja osiągnęła prawie 4,5 miliona egzemplarzy, oraz ostatni wyprodukowany Polonez. Jednym z najciekawszych samochodów jest najmniejszy polski pojazd, mierzący zaledwie półtora metra długości, oraz pierwszy polski quad, który można uznać za pierwszy tego typu pojazd na świecie.

Ekspozycja muzeum
Ekspozycja muzeum, fot. DSikora, urlop.com.pl

Niektóre z samochodów w kolekcji są fabrycznie nowe i nigdy nie były używane. W muzeum można zobaczyć także dwa prototypowe egzemplarze Fiata 126 oraz unikatową Syrenę 607. Równie imponująca jak kolekcja samochodów jest kolekcja motocykli i motorowerów. W latach sześćdziesiątych Polska była szóstym największym producentem jednośladów na świecie , a w muzeum znajdują się prawie wszystkie modele produkowane w tamtych latach.

Wystawa „Życie w PRL-u”

Jednym z ciekawych elementów muzeum jest wystawa „Życie w PRL-u”, które . Odtworzono tutaj mieszkanie z tamtego okresu, gdzie na regałach zgromadzono cały przekrój przedmiotów codziennego użytku – od baterii i proszków do prania z Polleny, po sprzęty muzyczne z Diory i Unitry. Wystawa ta pozwala odwiedzającym przenieść się w czasie i poczuć atmosferę tamtych lat.

Muzeum w Oławie to nie tylko statyczna ekspozycja. Zwiedzający mogą korzystać z licznych multimediów i interaktywnych obiektów, co czyni wizytę jeszcze bardziej atrakcyjną. Celem muzeum jest nie tylko pokazanie historii motoryzacji, ale także edukacja młodego pokolenia poprzez prowadzenie lekcji muzealnych i przekazywanie wiedzy o motoryzacji.

READ  Festiwal Kwiatów w Zamku Książ

Godziny Otwarcia i Cennik

Muzeum motoryzacji w Oławie zostało oficjalnie otwarte 19 czerwca. Poniżej znajdują się godziny otwarcia oraz cennik biletów:

Godziny Otwarcia

Dzień Tygodnia Godziny Otwarcia
Poniedziałek 10:00 – 18:00
Wtorek 10:00 – 18:00
Środa 10:00 – 18:00
Czwartek 10:00 – 18:00
Piątek 10:00 – 18:00
Sobota 10:00 – 20:00
Niedziela 10:00 – 20:00

Cennik Biletów

Rodzaj Biletu Cena
Normalny 50 zł
Ulgowy 40 zł
Szkolny 30 zł
Grupowy (min. 15 osób) 40 zł od osoby
Rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci lub 1 dorosły + 3 dzieci) 150 zł

Bilety można kupować przez stronę internetową muzeum lub bezpośrednio w kasach muzeum.

Otwarcie muzeum w Oławie stanowi realizację wieloletnich marzeń o stworzeniu miejsca, które będzie mekką dla miłośników motoryzacji. Dzięki pasji i zaangażowaniu twórców, Oława zyskała wyjątkową atrakcję, która przyciągnie turystów z całego świata.

źródło: urlop.com.pl, fot. DSikora, w materiale wykorzystano informacje z artykułu https://urlop.com.pl/polska/dolnoslaskie/muzeum-motoryzacji-wena-w-olawie/