Czym jest split payment?

Do Polski przybyło ostatnio nowe narzędzie dla przedsiębiorców – split payment. Pod tą nazwą kryje się podzielona płatność, możliwa do wykorzystania przez podatników.

Oczywiście Ministerstwo Finansów zachęca podatników do zastosowania takiej płatności. Celem tego ma być eliminacja oszustw, do których dochodzi niejednokrotnie w sprawach podatkowych. Zdarza się bowiem, iż sprzedawcy pobierają od klientów zapłatę wraz z podatkiem VAT, po czym wcale nie oddają podatku urzędom skarbowym, a należy to do ich obowiązków. Split payment ma walczyć ze wszystkimi nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Ratunek dla przedsiębiorców czy rozwiązanie pełne absurdów?

Niektórzy przedsiębiorcy zauważyli jednak, że podział płatności zmusi ich do rezygnacji z pewnych możliwości. Jeśli się na niego zdecydują, nie będą mogli dowolnie rozdysponować swojego podatku, a gdy zapłacą za usługę bądź produkty innemu podatnikowi, prawdopodobnie naniesiona zostanie na nich kara pieniężna. Dłuższy będzie także termin oczekiwania na odblokowanie podatków zamrożonych na koncie VAT.

Mimo iż zastrzeżenia te nie są bezpodstawne, zastosowane split payment dla większości przedsiębiorców może być jednak korzystne. Podział płatności pozwoli im uniknąć wielu oskarżeń. Przestaną być podejrzewani o np. wyłudzanie podatku czy nieprzekazywanie go urzędom skarbowym. Podmiot, który zacznie regularnie stosować split payment, uwolni się od często bezpodstawnych osądzeń, więc będzie mógł w sposób bezpieczny i bezproblemowy prowadzić własną działalność.

READ  Zasady składania PIT-ów