Szkoła Zarządzania i Administracji – gdzie na studia?

Sektor administracji to stała praca biurowa. Chętnych, aby studiować administrację nie brakuje – sprawdziliśmy, jakie dokładnie kierunki studiów są dostępne w szkołach wyższych.

Rodzaje studiów

Możesz wybrać się na studia licencjackie, magisterskie lub też podyplomowe – administracja od lat cieszy się popularnością jako kierunek. Zwykle to szansa na stałą i nietrudną pracę biurową. Konkretna oferta zależy od danej szkoły – a tych nie brakuje w żadnym dużym mieście – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, ale i mniejszych, np. w Radomiu, Słupsku, Łomży, Tychach itd.

Wiedza i praktyka

Administracja to praktyczna wiedza przydatna w życiu publicznym – tak politycznym, jak i gospodarczym. Absolwent zyskuje świetną orientację, wiedzę z zakresu nauk społecznych, prawnych, ale poznaje też podstawy ekonomii i budżetowania, zdobywa też umiejętności praktyczne – jak zarządzanie czasem, zna regulacje prawne, zasady etyki zawodowej itp.

Gdzie na studia?

Administrację można zatem studiować na przykład w Europejskiej Uczelni w Warszawie – konkretnie do wyboru jest nie tylko administracja, ale także administracja publiczna, bezpieczeństwa publicznego, europejska, samorządowa, skarbowo-celna, wymiaru sprawiedliwości itd. W Warszawie administracja jest też w ofercie Politechniki Warszawskiej, Uczelni Łazarskiego, UKSW, Akademii Finansów, Uniwersytecie Warszawskim, Wyższej Szkole Mazowieckiej czy Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji.

Z kolei w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu rozpoczynają się zajęcia na kierunkach studiów podyplomowych takich, jak m.in. Kadry i płace czy Rachunkowość, a także liczne szkolenia i kursy modułowe oraz specjalistyczne, np. Rachunkowość od podstaw czy Księga przychodów i rozchodów w praktyce. Przed rozpoczęciem pracy warto też zrobić staż, aby zacząć wykorzystywać wiedzę w praktyce. Zatrudnienie można znaleźć zwykle w organizacjach rządowych, samorządowych, pozarządowych, a nawet w sektorach administracyjnych firm prywatnych itp.

Co jest w programie?

To, czego można nauczyć się na tym kierunku, wymieniliśmy już powyżej. To jednak nie wszystko – wśród przedmiotów są też m.in. historia administracji, podstawy prawoznawstwa, nauka o administracji, prawo administracyjne, organizacja i zarządzanie w administracji publicznej, makro- i mikroekonomia, konstytucyjny system organów państwowych, finanse publiczne i prawo finansowe, socjologia, zamówienia publiczne, prawo karne i prawo wykroczeń, instytucje i źródła prawa Unii Europejskiej, postępowanie sądowo-administracyjne, fundusze strukturalne i system finansowania projektów Unii Europejskiej, zarządzanie zasobami ludzkimi, system ubezpieczeń społecznych itd.

READ  Ratusz we Wrocławiu – symbol dolnośląskiej stolicy

Program przygotowany przez kadrę każdej uczelni może się różnić – warto to sprawdzić szczegóły, zanim złożymy dokumenty na studia. Niektóre z przedmiotów na studiach administracyjnych mogą też przygotowywać do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej – o tym więcej znajdziesz na portalu biznes.gov.pl. W dużych miastach wybór jest tak duży, że na pewno każdy znajdzie program odpowiedni dla siebie.

Karol, fot.josephredfield /Pixabay