Bankowość

Masz długi? Sprawdź, jak wyjść z pętli zadłużenia

W życiu najważniejsze są bezpieczeństwo i spokój – jeśli kiedykolwiek miałeś długi, wiesz o tym doskonale. Poniżej dowiesz się, co robić, aby wyjść z pętli zadłużenia. Wbrew pozorom najważniejsza jest motywacja.

Zwykle niewiele potrzeba, aby stracić płynność finansową i orientację w finansach – łatwość używania kart kredytowych i płatności telefonem szybko prowadzi do debetu na koncie. Codziennie nęka Cię świadomość, że masz długi? Pora coś z tym zrobić – najlepiej je spłacić. Kredyt jest częstym winowajcą utraty przez nas płynności finansowej. Komornik, utrata domu i zdrowia to najczarniejszy scenariusz. Nie pozwól, aby się spełnił – zacznij działać. Co zatem robić?

Bardzo popularne są kredyty konsumenckie jak pożyczki okazjonalne I chwilówki. Zwykle to one zagrażają naszemu bezpieczeństwu finansowemu. Gdy skontaktuje się z Tobą firma widykacyjna – telefonicznie, poprzez list lub e-mail – dowiesz się, jaka jest wysokość Twojego zadłużenia, a także termin spłaty. Pamiętaj, aby nie spłacać poprzednich długów nowymi, bo wpadniesz w tzw. pętlę zadłużenia.

Często unikamy kontaktu z firmą windykacyjną, ale tak jedynie pogarszamy swoją sytuację. Odsetki idą w górę. Jedyne wyjście to kontakt z windykatorem – ustalcie plan spłaty na podstawie Twoich wydatków. Na pewno z części z nich możesz zrezygnować.

Gdy przeanalizujesz wydatki, zobaczysz, że możesz je zredukować – np. nie jadać tak często na mieście. Nikt nie mówił, że będziesz nadal żyć na tym samym poziomie, ale uwolnienie się od długu jest bezcenne.

READ  Instrumenty ekonomicznego oddziaływania NBP na banki